Česko x Itálie U21

Už před několika měsíci jsme se bavili o projektu Vlajkonoši a rozhodli jsme se, že pojedeme naše Lvíčata podpořit! Původně jsme plánovali vyjet na nedělní zápas s Německem, ale protože to většině z nás nevyhovovalo, rozhodli jsme se pro středeční utkání proti Italům. Všechna utkání skupiny EURA U21 se hrají na stadioně s kapacitou 15 500 diváků v polském městě Tychy, vzdáleném od Baťova města zhruba 150 km.

Scházíme se průběžně od jedenácté dopolední na Kanadě, když se začne přibližovat půl jedné dopíjíme a vyrážíme před Velké kino, kde čekáme na tranzit. Jede nás osm, takže se zaplnění tranzitu nemáme problém.

10
Cestou ochčijeme asi dvě benzínky a po asi dvou hodinách dorážíme do Tych. Cíl je už daný předem – posedět na náměstí Plac Baczynskiego. Vyhlédli jsme si hospodu se zahrádkou, která už je zaplněná českými fanoušky ze všech koutů republiky. Po degustaci zdejších piv usuzujeme, že Wojak má navrch před Lechem.

3 Dáváme se do krátké řeči i s lidmi z ostatních táborů a těšíme se na utkání. Náměstí, které je ověšené českými vlajkami už chystá hlasivky, dáváme pár chorálů, pivo mizí rychle a z důvodu neúnosného horka volíme ochlazení v místní fontáně. I zde o sobě dáváme vědět, někteří se 3 promile v krvi. Mezitím nás už nějakou dobu pozoruje omladina GKS Tychy, kterou zajímá co nám asi maminky přibalily na cestu. Lidí z GKST je po celém městě nespočet a dohlíží na dění hlavně na náměstí. Poté co na sebe občas mrkneme, vylézáme z kašny a připojujeme se k dalším skupinkách Čechů a směřujeme na stadion v dost dobré náladě.4

S námi okamžitě vyjíždí taky fízlové.
Po pár minutách jsme na místě. Obcházíme celou moderní arenu, před vstupem ještě prodáváme zbylý lístek, o který pan řidič neměl zájem. Lístek vyšel na 15 zlotých, což dělá asi kilo českých. Od zdejší sekuritky žádná buzerace nenastává dostáváme se dovnitř bez problémů. Stadion je krásný, nový, trochu připomíná slávistický Eden. Zatímco jeden z našich členů bloudí po stadioně, většina stojí na klobáskách a na pivu.  To nejhorší z celého výjezdu je jednoznačně zdejší pivo (čti hnus). Teplý, nealko Carlsberg za 7 polských ‘‘pesos‘‘ nalitý od slečny v triku Non-alcoholic do půllitru dopíjíme jen z nekonečné žízně. Po této zkušenosti už jenom limo, protože žádné alko se na stadioně neprodává. S klobáskou se na většinu z nás ani nedostane, ale ti co měli, se shodli na kladném hodnocení.

5
Blíží se výkop a my si už nacházíme místo v sektoru I1, kde sídlí kotel Vlajkonošů. Stojíme přímo pod speakerem, ale taky přímo naproti kamery, která dohlíží na celý sektor. Bohužel bílé trička Vlajkonoši, ani nálepky už nejsou k dispozici a budou až na Dánsko, kde my bohužel nebudeme. Ještě před úvodním hvizdem pořizujeme pár fotek, dopíjíme ten humus a začínáme se rozeřvávat. Utkání má být vyprodané, všichni se těšíme. Poslední minuty před výkopem je ale ještě stále hodně volných míst, kde by nejspíš měli sedět sponzoři. Utkání začíná, sektory I1 a I2 jsou celé zaplněné, ale stojících fandících je asi jen polovina. Speaker z Baníku celé utkání perfektně hecuje a my tak vydržíme celý zápas ve vytrvalém suportu, byť chorálů není mnoho, vystačíme si s nimi na celý zápas. Italů na stadioně je asi pět a půl a to většina v dresech milánského AC. Po brance kapitána Trávníka propuká velká euforie, konečně se zapojují i přilehlé tribuny, ale maximálně ke skandování Češi, Češi, při kterém speaker a k němu i pár fanatiků vyzývá, že jsme Česko, takže skandujeme Česko nikoliv Češi.

6
Do poločasu vydrží výsledek 1:0, většina z nás jde ihned do bufetu, ale zdejší řady se vystát nedají, tak aspoň já průběžně předbíhám všechny přede mnou. Dávám si radši vodu, než ten zmíněný hnus. Dva půllitry do mě vletí jak nic a scházíme se opět v sektoru. Druhý poločas se vyhecujeme k ještě většímu supportu, někteří z nás až k fanatismu. Nezastavuje nás ani Berardiho vyrovnávající trefa a po nějaké době se Lvíčata dostávají zpět do vedení. Celým stadionem zní české chorály a pokřiky, když Luftner dělovkou z dálky rozhodne o vítězství Česka nad Italy. My si užíváme poslední minutky zápasu a následnou děkovačku a opouštíme stadion. Posedíme ještě chvilku u benzínky, kde potkáváme polského dvojníka Majsnera. Cestou zpět ještě dáváme fotku u jedné z benzínek, kde na nás vyběhne paní domací, ať jí to tu nezapálíme. Do Zlína se vracíme po jedenácté hodině.
Bohužel sobotní utkání s Dánskem bude bez naší účasti a to i z důvodu pátečního Superpoháru proti Slovanu. Nikdo z nás tohoto výjezdu nelituje, užili jsme si ho mírou vrchovatou a určitě se v budoucnu zúčastníme nějakého zápasu české U21.

ZA TU NAŠI KRÁSNOU ZEM !!!

7

9

8