Návštěvnost po roce 1980

Již třicetpět odehraných ročníků v řadě strávili zlínští fanoušci v nejvyšší hokejové soutěži u nás. V druhé části se zaměříme na třináct sezón společné hokejové soutěže Česka a Slovenska, které měly s pohledu návštěvnosti velmi zajímavý vývoj. (první část si můžete přečíst zde) V závěru nalezneme přehled návštěvnosti v rozmezí 1980 – 2015.
29. březen 1980 – den v zaprášené historii zlínského hokeje, který nevypadá nijak zvláštně. Opak je pravdou, právě v tento den jeli zlínští fanoušci k čtvrtému zápasu Kvalifikace o 1. ligu do nedaleké Dubnice nad Váhom pro stvrzení návratu do nejvyšší hokejové soutěže a povedlo se. Po vítězství 7:3 a 3:1 na zápasy byl tehdejší TJ Gottwaldov opět prvoligový!
Období, které následovalo bylo hokejově hektické. 1. celostátní hokejová liga Československa patřila mezi nejkvalitnější v Evropě a účastnilo se ji pouze 12 nejlepších týmů. To se projevovalo taktéž na návštěvnosti.
Zimní stadion ve Zlíně – v mnohém stejný, ale…
Pokud bychom nyní zavítali na Zimní stadion ve Zlíně v 80. letech, tak bychom pravděpodobně konstatovali, že se toho až tak moc nezměnilo. Všichni si jistě pamatujeme modré plastové lavice, pokrývající především spodní patro stadionu. Ovšem změny se děly především v horním patře, které v tomhle období bylo pouze částečně na sezení, velká část, především u současného kotle byla na stání a vytvářela jedinečnou atmosféru.
S určením kapacity v tomhle období je to velice složité, protože se jednotlivé zdroje liší. Stanovení kapacity nebylo totiž nijak směrodatné, často se při velkém zájmu o hokej nahlásila do novin vyšší návštěva než byla kapacita stadionu. Dalším specifikem je neexistence přesné evidence prodaných lístků, takže návštěvnost se spíše odhadovala, což se projevuje především na tom, že se návštěvnost zaokrouhlovala na stovky.
Nejvyšší návštěvy 
Nejvíce fanoušků na zlínském stadionu bylo na počátku 80. let v základní části. To bylo způsobeno především absencí play-off, které bylo zavedeno až v sezóně 1985-86 a v následujících nadstavbových částech nebyl vybojován žádný významnější klubový úspěch.
IMAGE_374Návštěvy v hodnotě 9.500 diváků bylo dosaženo celkem třikrát a vždy s jiným soupeřem. Poprvé v sezóně 1980/81 v posledním kole proti Košicím, kdy se rozhodovalo o zachování nejvyšší soutěže v našem městě. Tým pod vedením kapitána Eduarda Nováka zvítězil 8:2 a hodnocení fanoušků si můžete od tohohle velkého hráče československé historie přečíst v příspěvku z Gottwaldovského Kováka.
V následující sezóně 1981/82 byly dokonce dva zápasy, které měly návštěvu 9.500 fanoušků. První byla již v 34. kole proti dominujícímu týmu Dukly Jihlava, které gottwaldovští prohráli o jednu branku. Další zápas byl v 42. kole proti Zetoru Brnu. Tento zápas byl velmi zajímavý, blížil se opět vypjatý závěr spojený s tradičním bojem o záchranu a přijel velký rival. Zápas se podařilo vyhrát, což pomohlo zajistit udržení v soutěži.
Vyšší návštěvy byly naměřeny v 70. letech, kdy druhé patro nad trestnými lavicemi nebylo pokryto sedačkami. O tom Vám připravíme další článek, který se bude zabývat návštěvností v období sestupů a následných postupů do nejvyšší soutěže.
Euforie z postupu
4Nyní se zaměříme na průměrnou návštěvnost v jednotlivých sezónách. V první sezóně bylo dosaženo výsledku, který v následujících 35 letech nebyl překonán – 8.355 diváků! Zde byla patrná euforie, která zavládla po postupu a podařilo se ji udržet i v následujících dvou sezónách, kdy se průměrná návštěva pohybovala okolo 8.300 diváků. Druhá z těchto sezón, tedy 1982/83 dala zapomenout na každoroční boje o záchranu, což se projevilo v následující sezóně, která se nesla opět se špatnými výsledky a výrazným poklesem na hodnotu 7.705 diváků.
Zevšednění hokeje v Gottwaldově
Dalším ztrátám nezabránila ani povedená následující sezóna, kde pod skvělými výkony brankáře Králíka se dosáhlo na první klubovou medaili, ale nižší návštěvy ze začátku sezóny vedly k dalšímu poklesu.
5Následující sezóna, která byla poslední s průměrem vyšším než 7.000, byla specifická zakončením, poprvé se zde hrálo play-off, které se našim hokejistům příliš nepodařilo, takže návštěvnost ve dvou zápasech byla vždy okolo sedmi tisíc diváků. (zde jsou dva dostupné údaje u zápasu s Jihlavou, jeden hovoří o 7.110 a druhý 7.800, s ohledem na návštěvnost v závěru ZČ lze předpokládat spíše druhá varianta)
Snižování návštěvnosti se zastavilo v sezóně 1987/88, kdy na náš stadion uvítalo 5.614 fanoušků, což ukázalo, že za 6 sezón klesla návštěvnost o 2.727 diváků, což je 33 %! Po postupu zavládla v hledišti euforie, na kterou se nepodařilo nijak navázat.
Období velkých zvratů
Od následující sezóny nastává velmi neklidné období, které započalo sezónou, kdy se TJG podařilo zachránit a v posledním možném utkání v přímém utkání se Slovanem Bratislava na hostující půdě. Ale v téhle sezóně došlo k mírnému zvýšení návštěvnosti na 5.743.
6Následující sezóna byla ještě hektičtější. V listopadu 1989 došlo k sametové revoluci a následně změně režimu, který byl se sportem úzce provázán, především z důvodu složitosti přestupů do zahraničí. Právě události v listopadu nám ukazují zajímavý důvod poklesu návštěvnosti. 11 kol do 17. listopadu 1989 navštívilo v průměru 5.782 na zápas, zbylých 11 pouze 4.809, a to se SK Zlín umístil na solidním 6. místě po základní části.
Následující čtyři roky, které se nesly ve znamení společenské euforie ze svobody, nebyly pro hokej příliš povzbudivé. Po českých hokejistech byla v zahraničí velká sháňka a mnoho i průměrných hráčů si šlo vyzkoušet dobrodružství za hranice. To, zároveň s zcela nesmyslným navýšením družstev na 14 vedlo k snižování zájmu o hokej. Vrcholem byla sezóna 1991/92, kdy byla naměřena historicky nejnižší návštěvnost pouhých 3.317 diváků na zápas.
Vývoj průměrné návštěvnosti v letech 1980 – 2015

Graf

V grafu můžeme vidět průměrnou návštěvnost v základní části, protože výsledky z nadstavbové části není možné porovnávat, zvlášť v 80. letech se hrály i zápasy o umístění, které již nebyly tak zajímavé jako souboje o tituly v novodobé éře klubu.
Graf je rozdělen na období podle změn znaků klubu. Záměrně jsou zde vynechány drobné adaptace, především u berana a častých změn názvů a vynecháním znaku RI Okna Zlín.
Zdroje
Data jsou získávány především z: „Gól : fotbalový a hokejový týdeník“, který byl vydáván i v 80. letech a vždy zde jsou udávány výsledky a údaje ze zápasů. Pokud zde nebyl uveden potřebný údaj, byl využit především Gottwaldovský kovák. Cenným údajem jsou i ročenky a výroční zprávy TJ Gottwaldov.

 

orig - sz