Rozhovor Kuba

Rozhovor pro Ultras Zlín s fanouškem, který pochází ze severu Čech a který aktivně fandí jak fotbalu tak i hokeji.

1. Ahoj, mohl by ses představit?

Ahoj, moje jméno je Jakub, mám 17 let, jsem z malé vesničky u Jablonce nad Nisou a miluju fotbalový klub Zlín.

  1. Není zvykem, aby člověk z druhé strany republiky aktivně fandil Zlínu, zvlášť když jsi nikdy předtím ve Zlíně nebyl. Jak ses k tomu dostal?

Dostal jsem se k tomu přes hokej, na který jsem začal chodit, protože jsem obdivoval tehdejší zlínské hokejové legendy Čajánka, Lešku, Balaštíka…Potom jsem si ale jednou řekl “to je hezké co oni dokážou na ledě, ale to já vlastně neovlivnim, moje práce je tady v sektorech”  tehdy jsem ve fotbale fandil sice také Zlínu, ale zápasy jsem sledoval pouze z gauče. Potom jsem zjistil, že doopravdový support si užívám především když dojede pár borců z fotbalu, no a tak mi nezbývalo nic jiného než zajít do kotle na fotbal a zafandit si na jiné úrovni. Tenkrát jsem si to tak užil a po vyhraném finále MOL Cupu v Olomouci si  bez  FCZ neumím život představit!

  1. Na kterých zápasech Zlína jsi zatím byl?

Moje tradiční výjezdy jsou v okolí: Jablonec, Liberec, Boleslav, Praha, těch bylo už skutečně hodně. U mě platí čím delší jízda, tím větší zážitek, proto jsem začal jezdit na některé domácí zápasy či derby nebo evropskou ligu v Olomouci, v těchto destinacích jsem byl celkem asi 5x,  je to malé číslo, ale i díky brzkému řídičskému průkazu by se mělo určitě v příští sezóně zvětšit.

1

  1. Jak cestuješ na fotbal?

Na kratší výjezdy semnou jezdí občas táta, ale logicky semnou nechce jezdit 400 km na pro něho nezajímavý Zlín. Proto jezdím vlakem, ve vlaku strávím cestou do Zlína 6h a věřte sám je to opravdu nuda, ale pocitově mi vždy rychleji uběhne cesta Liberec-Pardubice, Pardubice-Olomouc a Olomouc-Otrokovice než Otrokovice-Zlín střed, to už jsem vždy tak natěšený, že od vlakáče ve Zlíně musím na Letnou doslova sprintivat a když začínám z dálky vidět světla stadionu, tak si oddychnu, že cesta měla sem opět cenu a já už se nemůžu dočkat setkání se svými kamarády.

  1. Který zápas považuješ zatím za „vrchol“ a proč?

Určitě výjezd do Kodaně, tam bylo snad úplně všechno. Dokonce si myslím, že my fanoušci bychom si z toho měli udělat takový pomyslný vzor a přibližovat se k němu v naší lize, přeci když to šlo vyjet v takovém počtu s takovým supportem do Dánska, proč by to nešlo občas třeba do Ostravy. Myslím, že všichni co v Kodani byli by odpověděli na tuto otázku stejně.

  1. Máš za tu krátkou dobu nějaká zážitek se Zlínem, který se ti vryl do paměti?

Už výše zmíňenou Kodaň, ale také určitě poslední derby v UH, to jsem dojel do Zlína s denním předstihem s tím, že si koupím derby tričko a nálepky a jdu do města si ho konečně prohlédnout, protože zatím jsem na to neměl nikdy moc čas, prostě vždy na fotbal po fotbale byla už tma a ráno zase půl dne cesta domu. Naštěstí borci z Ultras Zlín mi to mile překazili, nechali si mě až do večera na Letné a já s nimi mohl dodělávat choreo, což byl vždy můj sen, poté se o mě celý víkend postarali jako maminka, když jsem byl v kočárku a pak že fotbalový fanoušci jsou jen hovada, co žerou děti. SMRT MEDIALNÍM LŽÍM!!!

7. Máš nějaké fanouškovské cíle co by jsi třeba se Zlínem chtěl zažít?

Cílů mám víc, chtěl bych zvětšit výjezdové počty i v mojich tradičních výjezdech, třeba kdybychom trošku zaplnili a ovlajkovali místní sektor v Jablonci. Dále bych si přál jednou odspíkrovat či odbubnovat poločas, ale to bych se jedno z toho musel nejprve pořádně naučit, abych v tom byl aspoň z poloviny tak dobrý jako dosavadní aktéři.

3

  1. Jak se ti líbí město Zlín? Znáš ho už trošku?

Nejlépe znám již zmíněnou cestu od nádraží na Letnou. Druhé moje nejoblíbenější místo ve Zlíně po sektoru našem je most přes řeku Dřevnici na kterém je gráfko FCZ, ale už jsem se kochal i naším asi největší turistickým cílem-Baťův mrakodrap.

9. Můžeš porovnat derby mezi Zlínem a Slováckem a severočeské derby Liberec x Jablonec?

Byl jsem svědkem posledního derby na jablonecké Střelnici, sednul jsem si vedle kotle jabloneckých fans, kde se nacházeli i jejich kamarádi z Polska. Netradičně zaplněný jablonecký kotel předváděl od začátku dobrý support a když mě ve 2. půli pohltil dým s pro mě netradiční zelenou barvou, objektivně jsem musel uznat, že Jablonec předvedl dobrý výkon na tribuně i na hřišti. Škoda těch co fandili výborně Jablonci, ale dojdou do kotle pouze na derby, čest těm co tam jsou i na zápasy s Jihlavou. Liberec kromě úvodního chorea od Supras Unisono a občastného pyra od Chaotix předvedl podle mě podprůměrný výkon, měli by se přijet podívat na naše derby, jak mají vypadat zápasy téhle prestiže.

  1. Proč zrovna Zlín a ne Jablonec nebo Liberec?

Štve mě, že půlka Moravy fandí Baníku, v mojim regionu to je zase na čtvrtiny 1/4 Sparta, 1/4 Slavia, 1/4 Liberec, 1/4 Jablonec, pražské “S” s Ostravou jsou sice nejlepší na naší scéně, ale  95% kotle a těch co se vychloubájí s prezentacemi na sociálních sítích se vezou pouze s davem a kromě toho, že si oblečou tričko a jdou na 90 minut fandit nic pro ten klub neudělají. To my jsme víceméně rodinný klub, každý kdo chce tak muže přiložit ruku k dílu a já můžu potvrdit, že je to opravdu jednoduché a zábavné, navíc tu mám už řadu kamarádů s nemalými zážitky, tak asi proto.

  1. Teď několik otázek v jedné. Chodíš i na fotbal v Liberci nebo Jablonci? Máš nějaké kamarády nebo známé mezi aktivními lidmi z daných klubů? Můžeš lehce popsat jejich scénu?

Chodím občas do Jablonce, když přijede nějaký větší fanouškovský tábor, vždy mě to naláká a chci co nejdříve si taky jet na Zlín zafandit. Ve škole mám kamaráda co není aktivní, ale ví o dění v kotli Jablonce+je na každém domácím zápase a občas si jde zafandit do kotle, povídám si s ním o ultras věcech, ale dál bych to tady nechtěl zveřejňovat. Dále znám 2 staré chuligány, co už nejsou aktivní kvůli rodině. Tamější scéna je proslulá díky řechtačce, ale čest těm co se snaží a jezdí na výjezdy i navzdory počasí a vzdálenosti (vím co to znamená). Srandovní, alevšak chválihodné je počet graffiti ve městě, který čítá více, než jablonečáků v sektoru, nikdy bych si na to nedovolil sáhnout a v tomle bych si je dovolil přirovnat k od Jablonce nedalekým Drážďanům, ty mají taky nespočet nápisů SGD. Trošku mi přijde divný vztah mezi nima Chaotix nebo si to minimálně neumím představit, že my bychom se přátelili s nějakou skupinou ze Slovácka.

2

  1. Jak se chystáš na novou sezonu? Chystáš se hned na první zápas?

O pauze jsem vedle televize s MS odpočinul a vydělal nějaké dukáty, které doufám skončí v kapse u ČD. Na první zápas sezony, který je prostě vždy výjimečný se neskutečně těším a doufám, že vše dopadne a ani já nebudu chybět v sektoru. Neméňě se těším na 1. výjezd do Brna a ze všeho nejvíc si pojedu užít srpnové derby!

  1. Je něco, co by jsi chtěl vzkázas zlínským fanouškům?

Chci všem zlínským fanouškům vzkázat, aby se porozhlédli za minulou sezonou, protože ta byla pro nás z fanouškovského určitě nejvytíženější a zapomněli na to co se nepovedlo a zopakovali to co se povedlo. Například výjezd na Slavii, vím že to vždy nemůže být tak super, ale musíme si po tom víkendu vždy říct “ano, udelal jsem pro Zlíneček maximum”

 

ultras_zlin